Piecas bērnu rotaļas, ko spēlēt svaigā gaisā
Saulains vai apmācies laiks – bērniem vasarā iespējami ilgāk vēlams uzturēties svaigā gaisā. Lai tas nebūtu garlaicīgs piespiedu uzdevums, kura laikā bērni nezin, kā kavēt savu laiku, esam apkopojuši piecas ārā spēlējamas spēles. Aicinām sākotnēji spēlēt kopā, iesaistoties un pieaicinot bērnu draugus, lai iemācītu spēles noteikumus un bērniem būtu lielāks azarts.
Šādi pavadīts laiks noteikti veicinās bērnu fizisko, emocionālo, sociālo un intelektuālo attīstību.
Sākumā sāciet šīs spēles ar vienkāršiem noteikumiem un nelielu dalībnieku skaitu. Pēcāk, kad spēles jau apgūtas, tās var padarīt interesantākas, pievienojot papildu nosacījumus!
1. “Koka ķerenes”
Spēli var spēlēt jebkurā vietā, kur tuvumā ir koki. Tas var būt kā parks, tā arī vieta pie mājas, kur ir vairāki koki. Pēc komandas spēlētāji izklīst dažādos virzienos un tas, kurš “vada” mēģina kādu noķert. Ja spēlētājs jūt, ka viņš drīzumā var būt noķerts, viņš pieskarās kokam. Tad viņš ir drošībā un viņu ķert nevar. Tad tas, kurš “vada” meklē kādu citu, kam viņam būtu jāpieskaras, lai viņš varētu kļūt par spēlētāju un nodot “vadīšanu” citam. Spēlētājam nedrīkst stāvēt pie koka ilgāk par 30 sekundēm. Arī tas, kurš “vada” nedrīkst speciāli stāvēt tam blakus, lai uzreiz viņu noķert. Ja kāds mēģina pasargāties pie koka, tam, kurš “vada” būtu jāskrien ķert kāds cits. Spēle attīsta reakcijas ātrumu un izturību.
2. “Dabas dārgumu lāde”
Šo spēli var spēlēt bērni katrs atsevišķi vai arī komandās. Sākotnēji tiek noteikts uzdevums. Piemēram, atrast kāda koka lapiņas vai, ja tas ir rudens, tad tas var būt ari kastanis vai zīle. Atkarībā no vietas, kur spēle notiek, jāizdomā, kas bērniem būtu interesanti, bet droši meklēt. Tie var būt čiekuri, pienenes vai kāda cita puķe, sūnas, ozola lapa, kļavas lapa u. tml. Vinnē komanda vai bērns, kurš savācis visvairāk “dabas dārgumu”. Spēle attīsta uzmanību un paplašina redzesloku, ļaujot iepazīt dabas daudzveidību.
3. Spēle “Noķer bumbu”
Bērni sastājas aplī. Spēlētājs sauc bērna vārdu un uzmet bumbu augšā. Bērns, kura vārds tiek nosaukts, ķer bumbu. Tikko bumba noķerta, tā tiek nosaukts nākamā bērna vārds. Bumba ir jānoķer pirms tā ir pieskarusies zemei. Spēlē attīsta reakcijas ātrumu un uzmanību.
4. Spēle “Ēdams nav ēdams”
Šo spēli bērni var uzspēlēt pat divatā. Bērns, kurš vada un met bumbu pārējiem spēlētājiem, saka kādu lietvārdu. Piemēram, kūka, ābols, banāns, pankūkas. Gadījumā, kad nosauktais lietvārds ir ēdamais, bumba spēlētājiem ir jānoķer un jāmet atpakaļ vadītājam. Ja lietvārds ir kāds neēdams priekšmets, bumba nav jāķer. Spēle ir ļoti jautra, jo, ja viss notiek ātri un bumba tiek visu laiku ķerta un atdota atpakaļ vadītājam, tad brīdi, kad tiek nosaukts kāds lietvārds, kas nav ēdamais, bērnus ļoti uzjautrina. Par vadītāju kļūst tas spēlētājs, kas noķēris bumbu tad, kad tika nosaukt kāds lietvārds, kas nav ēdamais.
5. Komandu spēle “Uzmini nu” vai “Mēmais šovs”
Spēlētājam ar žestiem, mīmiku vai kustībām ir jāparāda savai komandai vārds, ko izdomājusi pretinieku komanda. Spēlētāja komandas bērni izsaka savus minējumus par vārdu, bet tas, kurš rāda, var ar galvas kustību pamāt “jā” vai “nē”, lai bērni saprot vai viņi jau ir tuvu uzminējumam. Mērķis ir uzminēt šo vārdu pēc iespējas ātrāk. Spēle ir jautra un interesanta.